Home / TVS Diodes / 1.5KA9.1HE3/54
1.5KA9.1HE3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KA9.1HE3/54
Package:
1.5KA
Description:
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC 1.5KA
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, PAR®
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KA9.1
Operating Temperature -65°C ~ 185°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KA
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.78V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 112A