Home / TVS Diodes / 1.5KE16HE3/73
1.5KE16HE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE16HE3/73
Package:
1.5KE
Description:
TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC 1.5KE
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE16
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KE
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 63.8A