Home / TVS Diodes / 1.5KE22AHE3/51
1.5KE22AHE3/51
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE22AHE3/51
Description:
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC 1.5KE
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Bulk
Applications Automotive
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE22
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package 1.5KE
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 20.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 30.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 49A