Home / TVS Diodes / 1.5KE250CA-E3/73
1.5KE250CA-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE250CA-E3/73
Package:
1.5KE
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 214VWM 344VC 1.5KE
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE250
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KE
Voltage - Breakdown (Min) 237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 344V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 214V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.4A