Home / TVS Diodes / 1.5KE27A-E3/54
1.5KE27A-E3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE27A-E3/54
Package:
1.5KE
Description:
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC 1.5KE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1421
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE27
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KE
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 25.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 37.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 23.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 40A