Home / TVS Diodes / 1.5KE36HE3/73
1.5KE36HE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE36HE3/73
Description:
TVS DIODE 29.1VWM 52VC 1.5KE
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE36
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package 1.5KE
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 32.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 52V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 29.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28.8A