Home / TVS Diodes / 1.5KE39CA-E3/54
1.5KE39CA-E3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE39CA-E3/54
Package:
1.5KE
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 16517
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE39
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KE
Voltage - Breakdown (Min) 37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 27.8A