Home / TVS Diodes / 1.5KE39CHE3/73
1.5KE39CHE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE39CHE3/73
Description:
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC 1.5KE
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications Automotive
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE39
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package 1.5KE
Voltage - Breakdown (Min) 35.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 56.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 31.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 26.6A