Home / TVS Diodes / 1.5KE400CA-E3/51
1.5KE400CA-E3/51
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE400CA-E3/51
Package:
1.5KE
Description:
TVS DIODE 342VWM 548VC 1.5KE
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series TransZorb®
Package Bulk
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE400
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KE
Voltage - Breakdown (Min) 380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 548V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 342V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.7A