
Littelfuse Inc.
Product No:
1.5KE550CA-B
Manufacturer:
Package:
DO-201
Batch:
-
Description:
TVS DIODE 468VWM 760VC DO201
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.72485
7.2485
100
0.56544
56.544
500
0.467058
233.529
1000
0.368733
368.733
2000
0.344156
688.312
5000
0.326942
1634.71
10000
0.314659
3146.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Zener |
| Series | 1.5KE |
| Package | Bulk |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Base Product Number | 1.5KE |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-201 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 522.5V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 760V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 468V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 2A |