Home / TVS Diodes / 1.5KE56-E3/73
1.5KE56-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE56-E3/73
Package:
1.5KE
Description:
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC 1.5KE
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications General Purpose
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE56
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KE
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 50.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 80.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.6A