
Littelfuse Inc.
Product No:
1.5KE56CA-B
Manufacturer:
Package:
DO-201
Batch:
-
Description:
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO201
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.5225
5.225
100
0.40033
40.033
500
0.316445
158.2225
1000
0.253156
253.156
2000
0.229425
458.85
5000
0.213598
1067.99
10000
0.205684
2056.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Zener |
| Series | 1.5KE |
| Package | Bulk |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Base Product Number | 1.5KE |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-201 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 53.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 77V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 47.8V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 19.7A |