Home / TVS Diodes / 1.5KE62HE3/73
1.5KE62HE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE62HE3/73
Description:
TVS DIODE 50.2VWM 89VC 1.5KE
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE62
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 55.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 89V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 50.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16.9A