Home / TVS Diodes / 1.5KE68AHE3/51
1.5KE68AHE3/51
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE68AHE3/51
Package:
1.5KE
Description:
TVS DIODE 58.1VWM 92VC 1.5KE
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE68
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KE
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 92V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16.3A