Home / TVS Diodes / 1.5KE7.5A-E3/54
1.5KE7.5A-E3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE7.5A-E3/54
Description:
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC 1.5KE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1680
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE7.5
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package 1.5KE
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 133A