Home / TVS Diodes / 1.5KE7.5HE3/73
1.5KE7.5HE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE7.5HE3/73
Description:
TVS DIODE 6.05VWM 11.7VC 1.5KE
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications Automotive
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE7.5
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package 1.5KE
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 6.75V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.05V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 128A