Home / TVS Diodes / 1.5SMC18CA-M3/57T
1.5SMC18CA-M3/57T
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5SMC18CA-M3/57T
Description:
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMC
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC18
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Breakdown (Min) 17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 59.5A