Home / TVS Diodes / 1.5SMC24CAHM3/H
1.5SMC24CAHM3/H
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5SMC24CAHM3/H
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO214AB
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive, Telecom
Product Status Discontinued at Digi-Key
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC24
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Voltage - Breakdown (Min) 22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 33.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 45.2A