Home / TVS Diodes / 1.5SMC250A-E3/9AT
1.5SMC250A-E3/9AT
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5SMC250A-E3/9AT
Description:
TVS DIODE 214VWM 344VC SMC
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC250
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 344V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 214V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.4A