Home / TVS Diodes / 1.5SMC350A-E3/57T
1.5SMC350A-E3/57T
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5SMC350A-E3/57T
Description:
TVS DIODE 300VWM 482VC SMC
Type Zener
Series 1.5SMC, TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC350
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 482V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 300V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A