Home / TVS Diodes / 1.5SMC39AHE3/57T
1.5SMC39AHE3/57T
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5SMC39AHE3/57T
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMC
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Product Status Discontinued at Digi-Key
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC39
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 27.8A