Home / TVS Diodes / 1.5SMC43CA-E3/9AT
1.5SMC43CA-E3/9AT
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5SMC43CA-E3/9AT
Description:
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMC
Type Zener
Series 1.5SMC, TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC43
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Breakdown (Min) 40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 59.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.3A