Home / TVS Diodes / 1.5SMC7.5CA-E3/57T
1.5SMC7.5CA-E3/57T
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5SMC7.5CA-E3/57T
Description:
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1700
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC7.5
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Breakdown (Min) 7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 133A