
Aries Electronics
Product No:
16-0518-00
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN SOCKET SIP 16POS GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.6575
3.6575
10
3.3212
33.212
25
3.14526
78.6315
50
3.07211
153.6055
100
2.92581
292.581
250
2.56006
640.015
500
2.48691
1243.455
1000
2.121198
2121.198
2500
1.974908
4937.27
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Aries Electronics |
| Type | SIP |
| Series | 518 |
| Package | Bulk |
| Features | Open Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 16-0518 |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Operating Temperature | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Brass |
| Termination Post Length | 0.046" (1.17mm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 16 (1 x 16) |