
Aries Electronics
Product No:
16-3518-11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.002
3.002
10
2.7227
27.227
25
2.57868
64.467
50
2.51864
125.932
100
2.39875
239.875
250
2.098892
524.723
500
2.038928
1019.464
1000
1.739089
1739.089
2500
1.619161
4047.9025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Aries Electronics |
| Type | DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing |
| Series | 518 |
| Package | Bulk |
| Features | Open Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 16-3518 |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Operating Temperature | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Brass |
| Termination Post Length | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 16 (2 x 8) |