16-6823-90T
Aries Electronics
Product No:
16-6823-90T
Manufacturer:
Aries Electronics
Description:
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN
User Guide
Mfr Aries Electronics
Type DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Series Vertisockets™ 800
Package Bulk
Features Closed Frame
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle, Horizontal
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Contact Resistance -
Base Product Number 16-6823
Contact Finish - Post Tin
Current Rating (Amps) 1.5 A
Operating Temperature -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Material - Post Phosphor Bronze
Termination Post Length 0.145" (3.68mm)