
Weidmüller
Product No:
1604510000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7265
2.7265
10
2.06435
20.6435
25
1.91292
47.823
50
1.71988
85.994
100
1.677985
167.7985
250
1.468206
367.0515
500
1.342369
671.1845
1000
1.216513
1216.513
5000
1.0697
5348.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate SL |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 17A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.437" (11.10mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | IP10 |
| Contact Tail Length | 0.126" (3.20mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |