
Weidmüller
Product No:
1606640000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.945
2.945
10
2.24675
22.4675
25
2.10444
52.611
50
1.87055
93.5275
100
1.82989
182.989
250
1.687542
421.8855
500
1.524883
762.4415
1000
1.352068
1352.068
5000
1.270739
6353.695
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | M2 |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 17A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.2-0.25 Nm (1.7-2.2 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.512" (13.00mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 6mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |