
Weidmüller
Product No:
1606740000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.274
12.274
10
10.8015
108.015
25
10.18742
254.6855
50
9.69646
484.823
100
9.512255
951.2255
250
8.284912
2071.228
500
7.978043
3989.0215
1000
7.671202
7671.202
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | M2 |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 17A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.2-0.25 Nm (1.7-2.2 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.512" (13.00mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 6mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 12 |
| Positions Per Level | 12 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |