
Weidmüller
Product No:
1607130000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 11POS 90DEG 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.662
5.662
10
4.31395
43.1395
25
4.04092
101.023
50
3.59195
179.5975
100
3.513765
351.3765
250
3.240488
810.122
500
2.928147
1464.0735
1000
2.596293
2596.293
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate SL |
| Package | Bulk |
| Features | Mating and Mounting Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 17A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.295" (7.50mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | IP10 |
| Contact Tail Length | 0.126" (3.20mm) |
| Number of Positions | 11 |
| Positions Per Level | 11 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |