
Weidmüller
Product No:
1607160000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 14POS 90DEG 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.422
6.422
10
5.06255
50.6255
25
4.81612
120.403
50
4.37152
218.576
100
4.19862
419.862
250
3.70462
926.155
500
3.457658
1728.829
1000
3.210677
3210.677
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate SL |
| Package | Bulk |
| Features | Mating and Mounting Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 17A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.295" (7.50mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | IP10 |
| Contact Tail Length | 0.126" (3.20mm) |
| Number of Positions | 14 |
| Positions Per Level | 14 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |