
Weidmüller
Product No:
1608620000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TERM BLK FEED THRU 8-22 AWG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4795
2.4795
10
1.87815
18.7815
25
1.74078
43.5195
50
1.56541
78.2705
100
1.527125
152.7125
250
1.336232
334.058
500
1.221719
610.8595
1000
1.107178
1107.178
5000
0.97355
4867.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Feed Through |
| Color | Beige |
| Series | Z |
| Package | Box |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Current - UL | 50 A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 41 A |
| Voltage - IEC | 800V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 13mm |
| Terminal - Width | 8.1mm |
| Termination Style | Push In, Spring |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Thermoplastic, Wemid |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-10mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |