
Rubycon
Product No:
160BXC33MEFC10X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.722
0.722
10
0.532
5.32
50
0.4256
21.28
100
0.364705
36.4705
500
0.288743
144.3715
1000
0.243143
243.143
2500
0.227952
569.88
5000
0.212752
1063.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | BXC |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 260 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 650 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |