
Rubycon
Product No:
160BXW470MEFR16X40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.401
3.401
10
2.7417
27.417
50
2.3579
117.895
100
2.138545
213.8545
500
1.590224
795.112
1000
1.480546
1480.546
2500
1.425712
3564.28
5000
1.398296
6991.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | BXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.1 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |