
Rubycon
Product No:
160LLE15MEFC10X9
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.41705
4.1705
50
0.3154
15.77
100
0.27474
27.474
500
0.203509
101.7545
1000
0.172976
172.976
2500
0.162802
407.005
5000
0.152627
763.135
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | LLE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 15 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 95 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 180 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |