
Rubycon
Product No:
160MXG1800MEFCSN25X60
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.251
6.251
10
5.55845
55.5845
50
4.86324
243.162
100
4.446475
444.6475
500
3.821166
1910.583
1000
3.543253
3543.253
2500
3.47378
8684.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | MXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.441" (62.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.43 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.145 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |