
Rubycon
Product No:
160MXG820MEFCSN20X50
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.636
4.636
10
3.73635
37.3635
50
3.2129
160.645
100
2.91403
291.403
500
2.166836
1083.418
1000
2.017401
2017.401
2500
1.942684
4856.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | MXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.47 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.705 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |