
Rubycon
Product No:
160TXW220MEFR12.5X35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4605
2.4605
10
1.9893
19.893
50
1.7366
86.83
100
1.51943
151.943
500
1.15767
578.835
1000
1.012966
1012.966
2500
0.97679
2441.975
5000
0.940604
4703.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | TXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 890 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.24 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |