
Rubycon
Product No:
160TXW330MEFR16X30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.173
3.173
10
2.5669
25.669
50
2.2401
112.005
100
1.96004
196.004
500
1.493362
746.681
1000
1.306687
1306.687
2500
1.260023
3150.0575
5000
1.213359
6066.795
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | TXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.280" (32.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.68 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |