
Weidmüller
Product No:
1610500000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.539
1.539
10
1.08205
10.8205
25
1.00928
25.232
50
0.91618
45.809
100
0.912095
91.2095
250
0.770222
192.5555
500
0.729695
364.8475
1000
0.648622
648.622
5000
0.527003
2635.015
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug Housing for Female Sockets |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 21A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.397" (10.08mm) |
| Termination Style | Crimp |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |