
Weidmüller
Product No:
1627330000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.88
9.88
10
8.4645
84.645
25
8.07804
201.951
50
7.26142
363.071
100
6.87477
687.477
250
6.230252
1557.563
500
5.800586
2900.293
1000
5.478336
5478.336
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Male Pins |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Omnimate SL |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2.5 |
| Current - UL | 14 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 21.5A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.598" (15.19mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 11 |
| Positions Per Level | 11 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |