
Molex
Product No:
1700010110
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 10POS 5.70MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3845
2.3845
10
2.0311
20.311
100
1.67789
167.789
1000
1.32469
1324.69
2500
1.236368
3090.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.224" (5.70mm) |
| Series | Mega-Fit 170001 |
| Package | Bulk |
| Features | Glow Wire Compliant |
| Row Spacing | 0.224" (5.70mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 170001 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 10 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |