
Phoenix Contact
Product No:
1706207
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
HEADER NOMINAL CURRENT: 6 A RATE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.128
2.128
10
1.96175
19.6175
50
1.87948
93.974
100
1.797875
179.7875
250
1.748798
437.1995
500
1.634399
817.1995
1000
1.50366
1503.66
2500
1.389252
3473.13
5000
1.327986
6639.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | MICRO-COMBICON MC |
| Package | Bulk |
| Features | Solder Retention |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 6 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 6A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 160 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.189" (4.80mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Gold |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |