
Phoenix Contact
Product No:
1708844
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.62MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.9655
9.9655
10
9.69665
96.9665
50
9.06186
453.093
100
8.336915
833.6915
250
7.702638
1925.6595
500
7.340194
3670.097
1000
6.887092
6887.092
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | COMBICON IPCV |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 5 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 41A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.185" (30.10mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.197" (5.00mm) |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |