
Phoenix Contact
Product No:
1709453
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.185
2.185
10
2.09285
20.9285
50
2.03566
101.783
100
1.90247
190.247
250
1.75028
437.57
500
1.617128
808.564
1000
1.545774
1545.774
2500
1.482
3705
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Male Pins |
| Color | White |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | COMBICON PTSM |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Current - UL | 5 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 6A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 160 V |
| Product Status | Active |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Number of Levels | 1 |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Header Orientation | - |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 20-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-0.5mm² |