
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
171825-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2565
0.2565
10
0.21945
2.1945
100
0.1995
19.95
500
0.15485
77.425
1000
0.143916
143.916
5000
0.127518
637.59
10000
0.112946
1129.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | EI |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 1 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC, 350VDC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.409" (10.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 171825 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.142" (3.60mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.551" (14.00mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.295" (7.49mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 31.5µin (0.80µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 31.5µin (0.80µm) |