
Phoenix Contact
Product No:
1718274
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.2815
9.2815
10
9.02595
90.2595
50
8.43524
421.762
100
7.76036
776.036
250
7.169916
1792.479
500
6.832476
3416.238
1000
6.410724
6410.724
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Male Pins |
| Color | Green |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | COMBICON IPC |
| Package | Bulk |
| Features | Latch Lock |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 41 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 41A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.7-0.8 Nm (6.2-7.1 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.902" (22.90mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-10mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |