
Weidmüller
Product No:
1727680000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.077
11.077
10
9.74985
97.4985
25
9.196
229.9
50
8.75292
437.646
100
8.58667
858.667
250
7.478704
1869.676
500
7.201703
3600.8515
1000
6.924712
6924.712
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate B2L |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 10.3A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 200 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.618" (15.70mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 14 |
| Positions Per Level | 7 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-1mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |