
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1734598-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 1.25MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.56715
5.6715
100
0.457615
45.7615
500
0.405137
202.5685
1000
0.3551
355.1
5000
0.309814
1549.07
10000
0.288372
2883.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | High Performance Interconnect (HPI) |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.049" (1.25mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 100VAC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.185" (4.70mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1734598 |
| Insulation Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.067" (1.70mm) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 120.0µin (3.05µm) |