
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
174051-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 12POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.47
2.47
10
2.19925
21.9925
25
2.18804
54.701
50
2.16562
108.281
100
1.98702
198.702
250
1.975848
493.962
500
1.797248
898.624
1000
1.607476
1607.476
2500
1.484679
3711.6975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Multi-Lock |
| Package | Tube |
| Features | Mounting Flange |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose |
| Contact Type | Tab |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | - |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.658" (16.71mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 174051 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 12 |
| Row Spacing - Mating | 0.205" (5.20mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.157" (4.00mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.276" (7.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |